Każdego roku powstają rankingi, zgodnie z którymi przyszli studenci mogą poznać te najbardziej oblegane kierunki studiów oraz te, jakie uznawane są za najbardziej prestiżowe kierunki „przyszłości”. Takie zestawienie z całą pewnością pomaga w wyborze uczelni. Pamiętajmy jednak, że kierunek studiów musi być wybrany zgodnie z indywidualnymi preferencjami, zainteresowaniami czy planami rozwoju przyszłej ścieżki kariery zawodowej. Nie można patrzeć jedynie na rynkowe trendy, ponieważ wybór studiów będzie miał znaczenie na całe przyszłe życie studenta.
Kierunki, które cieszą się największą popularnością
Ci, którzy już teraz planują podpisać umowę na pokój do wynajęcia w Gdańsku, muszą zweryfikować dostępne w tym mieście kierunki studiów. Przyszły student w ogóle nie powinien w pierwszej kolejności wybierać lokalizacji studiowania, ale raczej dostosować ją do funkcjonujących kierunków wedle własnych preferencji. Pokój do wynajęcia w Warszawie nie powinien być rezerwowany, jeśli w stolicy nie funkcjonuje kierunek, który jest w zasięgu przyszłego studenta.
Warto wybierać te najpopularniejsze kierunki czy patrzeć jedynie na indywidualne potrzeby? Na takie pytanie znowu nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Z jednej strony wiadomo, że po ukończeniu studiów bez problemu znajdziemy pracę. Z drugiej jednak strony multum tak samo wykształconych specjalistów stanowi dla siebie ogromną konkurencję na rynku zawodowym.
Wśród studiów, które cieszą się największym zainteresowaniem, wyróżnia się kierunki humanistyczne, w tym socjologię, marketing i zarządzanie. Nadal popularna jest pedagogika, psychologia i kierunki obce. Studenci patrzą też w przyszłość, a pod uwagę biorą kierunki rozwojowe, w tym informatykę, programowanie.
Stawianie na nisze
Niejeden student zagraniczny, który przyjeżdża do Polski, szuka „students house warsaw”, a potem rozpoczyna studia w naszym kraju, jest zainteresowany niszowymi zawodami, które na polskich uczelniach mają swój początek i dają solidne podstawy do rozwoju zawodowej ścieżki. Tutaj mówić można o astronautyce, projektowaniu gier komputerowych, okcydentalistyce, robotyce czy telekomunikacji.
Pamiętajmy jednak, że bez względu na wybrany kierunek studiów szansę na zawodowy sukces już po zdobyciu dyplomów mają jedynie osoby zaangażowane, z pełną motywacją i pomysłem na rozwój swojej kariery.