Jaka metoda obróbki kół zębatych z wykorzystaniem frezarki jest najbardziej wydajnym rozwiązaniem?

Klasyczne metody obróbki kół zębatych walcowych, takie jak frezowanie obwiedniowe czy dłutowanie obwodowe, wymagają użycia drogich specjalistycznych obrabiarek i dedykowanych narzędzi, co powoduje, że produkcja jest nieopłacalna, zwłaszcza w małych i średnich seriach, w których bierze udział frezarka obwiedniowa CNC. Obecnie szczególną uwagę zwraca się na technologię wykonywania kół zębatych na uniwersalnych obrabiarkach CNC (sterowanych komputerowo) za pomocą standardowych tanich narzędzi.

Dlaczego frezarka obwiedniowa CNC jest dzisiaj taka wydajna?

Na podstawie modelu matematycznego opracowano dedykowane oprogramowanie do generowania kodu sterującego obrabiarką do obróbki kół zębatych walcowych o prostej i zmodyfikowanej linii uzębienia metodą wieloprzebiegową. Takie frezarki do kół zębatych CNC pozwalają uzyskać np. koła zębate o prostej linii uzębienia oraz zmodyfikowanej wzdłużnie wypukłej linii uzębienia. Wyprodukowane koła zębate prezentują najwyższą jakość, jakiej można oczekiwać w tym zakresie.

Pod jakimi względami  frezarki do kół zębatych CNC potrafią zapewnić najwyższą jakość?

  • zgodność zarysu,
  • linia zębów,
  • podziałka kół zębatych.

Po procesie produkcji zwykle ocenia się również powierzchnie boczne zębów po obróbce zgodnie z zaplanowaną strategią, w której biorą udział frezarki obwiedniowe CNC. Najdokładniejsze badania jakości przeprowadza się przy użyciu mikroskopu optycznego oraz profilografometru kontaktowego.

Frezarki obwiedniowe CNC – jakość warta uwagi!

 

Przedstawiona metoda w której wzięły udział frezy krążkowe jest w stanie zapewnić bardzo dobrą jakość obrabianych kół zębatych w stosunku do konkurencyjnych metod. Nic więc dziwnego, że Technologia obróbki kół zębatych walcowych – metoda kształtowa cieszy się taką popularnością. Ogromną zaletą tej metody jest zastosowanie narzędzia niezwiązanego geometrycznie z kształtem obrabianego profilu koła zębatego, co pozwala na produkcję kół zębatych walcowych o innej niż standardowa linii zęba i profilu – co okazuje się bardzo wydajne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *