Dezynfekcja obiektów usługowych

W zakładach fryzjerskich, salonach kosmetycznych, gabinetach dentystycznych i innych punktach, w których ma się bezpośredni kontakt z klientem, dezynfekcja pomieszczeń i wszelkich sprzętów musi odbywać się regularnie. Dzisiaj, w czasie pandemii koronawirusa jest to szczególnie ważne, bo przecież konieczne jest minimalizowanie jego rozprzestrzeniania się. Jak powinno wyglądać skuteczne odkażanie, by takie obiekty były całkowicie bezpieczne dla właścicieli, pracowników oraz korzystających z usług różnego rodzaju?

Jak dezynfekować przestrzeń?

Dzisiaj eksperci zalecają przede wszystkim systematyczne ozonowanie miejsc, w których wykonywane są usługi. Ozonowanie gabinetów dentystycznych czy nawet dezynfekcja biur tym sposobem powinno być standardem. Ozon eliminuje nie tylko brzydki zapach, ale też wirusy, bakterie, roztocza, grzyby czy pleśń. Ozonem można traktować samą przestrzeń, jak i jej wyposażenie. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze wystarczy ozonowanie salonów kosmetycznych czy innych usługowych. Trzeba również odkażać używane sprzęty, szczególnie te, które mają bezpośredni kontakt z klientem. Dezynfekcję zaleca się w profesjonalnych zakładach albo w szpitalach, które także świadczą tego typu usługi. Tylko wtedy mamy pewność, że każdy element jest idealnie sterylny.

Tylko profesjonalne zabiegi odkażające pozwalają uzyskać idealnie czystą przestrzeń. Co ważne, w czasach pandemii koronawirusa zaleca się przeprowadzanie dezynfekcji z większą częstotliwością. Niektóre można realizować nawet codziennie. Punkty usługowe muszą też udostępniać swoim klientom płyny do dezynfekcji dłoni, niektóre wymagają zakładania maseczek ochronnych. Po każdej wykonanej usłudze oczyszczone musi być też stanowisko pracy oraz sprzęt, który służył jej realizacji.

I chociaż nie mamy pełnej gwarancji skuteczności zabiegów odkażających, to wiadomo, że takowe minimalizują ryzyko zarażenia i rozprzestrzeniania się nie tylko koronawirusa, ale i innych groźnych dla ludzkiego zdrowia, a nawet życia czynników. Koronawirus jest oczywiście zjawiskiem negatywnym, natomiast trzeba przyznać, że nauczył nam systematyczności i dbania o higienę oraz bezpieczeństwo naszego zdrowia. Miejmy nadzieję, że nawyki dezynfekcji rąk czy odkażania każdej przestrzeni do użytku ludzi zostaną utrwalone i stosowane nawet wtedy, gdy będziemy mogli zapomnieć o COVID-19 i wrócić do dawnej rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *