Depresja- czy to kolejna choroba cywilizacyjna?

Żyjemy szybko, pracujemy intensywnie, niestety jest to okupione silnym stresem. Fakt ten oraz brak możliwości stosowania odpowiednich metod radzenia sobie z napięciem nerwowym sprawiają, że cierpimy z powodu różnorakich zaburzeń psychicznych. Jednym z nich jest depresja.  Choruje na nią w ciągu całego życia kilkanaście procent populacji osób dorosłych. Choroba ta dotyka dwa razy częściej kobiet. Depresja to choroba, którą można i należy leczyć, a objawy depresji mogą mieć charakter zarówno nawracający, jak i przewlekły.

Nie raz dopada nas zły humor, gorsze samopoczucie, nic nam się nie chce. Czy to już jest depresja i należy zgłosić się do specjalisty?

Depresja przede wszystkim różni się od uczucia smutku tym, że zakłóca codzienne życie. Nie pozwala normalnie pracować, uczyć się, jeść czy spać. Uczucia bezsilności, bezradności, beznadziejności są bardzo intensywne i rzadko ustępują chociażby w najmniejszym stopniu. Najczęściej sprowadza się to do tego, że dotychczasowe hobby przestaje interesować, chory unika spotkań ze znajomymi, towarzyszy mu ciągłe uczucie zmęczenia. Wykonywanie codziennych obowiązków przytłacza. U niektórych chorych występuje również lęk czy rozdrażnienie, a niejednokrotnie depresja jest maskowana przez takie zachowania jak nadużywanie alkoholu, nikotyny czy środków psychoaktywnych. Objawami opisywanego zaburzenia mogą być także liczne dolegliwości fizyczne jak np. bóle głowy, karku, brzucha czy nieprawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego.

Jakie mogą być przyczyny depresji?

Depresja nie ma jednej przyczyny, teorii dlaczego występuje jest co najmniej kilka. Wśród przyczyn wyróżnia się czynniki genetyczne, psychologiczne ale również biologiczne.

Jakie wygląda leczenie depresji?

Wśród metod leczenia wyróżnia się leki przeciwdepresyjne oraz psychoterapię. Leki są wsparciem w procesie terapii. Psychoterapia polega natomiast m.in. na znalezieniu przyczyn zaburzeń, wglądzie w siebie, nauce pożądanych zachowań, zmianie niewłaściwego myślenia. W zależności od pacjenta skuteczniejsza będzie terapia indywidualna lub grupowa. Ważne jest również, aby podczas pracy z terapeutą sam pacjent chciał dokonać zmian w sobie i tym samym poprawić swoje samopoczucie. Często stosuje się również inne metody pomocnicze walki z depresją jak np. badanie mikrobioty jelit KyberBiom i wsparcie celowaną probiotykoterapią. Bakterie jelitowe mają wpływ na oś jelito-mózg co za tym idzie mogą wpływać na polepszenie zdrowia psychicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *